Зробити стартовою Додати в обране Написати листа

Кнопка сайту:

Головна Проповiдi Свинина та Православ‘я

Свинина та Православ‘я

У кожного із нас свої мухи в голові. Правда, у декого вони розміром із порося. Нещодавно із подивом та жахом дізналася, що дехто із православних вважає страшним гріхом їсти свинину. Адже у Старому заповіті ясно сказано: свиня – тварина нечиста. Та й у древній Русі цієї заборони ніби-то притримувалися. Посилаються при цьому на послання когось із наших святих. На рішення якихось помісних соборів руської Церкви. На видіння Богородиці та святих деяким людям, ніби-то навіть у наш час (стрьомна тема, до речі). Людина, що відкривала нам очі на природу свининоядіння, стверджувала, що питання надзвичайно серьйозне. Що вона цілий рік вивчала дану проблему. І що багато віруючих погоджуються: питання серьйозне і досі не вирішене. Тому що у Церкви до нього «руки не доходять» - надто багато інших проблем.

Імена, явки та паролі цих віруючих, звісно, залишилися неназваними. Воно й добре. Тому що якби від ядіння чи неядіння свинини залежало наше спасіння, Церква за дві тисячі років знайшла б нагоду й час «вирішити це питання». Тому що питання «нечистоти», неприпустимості вживання свинини сильно схоже на елемент єресі жидовства і дуже сильно відрізняється від християнського погляду на їжу й нечистоту.

Противники свинини стверджують, що заборона на вживання «нечистих тварин» у їжу належить до морального закону – того, що перейшов із Старого у Новий заповіт. Але, по-перше, чисто логічно неясно, чому окрім Десяти заповідей до цього морального, вічного закону належить саме заборона на свинину. А не правила щодо жінок у «дні очищення». Чи наслідування священства. Це не менш актуально, ніж свинина. Чому тоді саме свинина? По-друге, окрім свині «нечистими тваринами» названо страуса, лебедя, черепаху, «усіх водних тварин без луски» (таких, як сом та ракообразні), а також коня та – увага! – зайця. Цей перелік неповний. Проте, постає питання: якщо не можна їсти свиню, то чи можна – сома, зайця, кролика, салат із креветок та ковбасу з конини.

Безумовно вищим авторитетом для християн, ніж Св. Писання Старого заповіту, є Св. Писання заповіту Нового. А там ясно сказано:

«Ніщо, що входить в уста, не може осквернити людину; але що виходить із вуст, те оскверняє людину» Мк. 7:15

«Для чистих все чисто» Тит. 1:15

«Нехай ніхто не засуджує вас за їжу, чи за пиття» Кол. 2:16

«Хто їсть, не принижуй того, хто неїсть; і хто не їсть, не засуджуй того, хто їсть, тому що Бог приняв його. Хто їсть, для Господа їсть, і дякує Богові; а хто не їсть, для Господа не їсть, і дякує Богові» Рим. 14:2-3,6

«Ніщо не нечисто саме по собі, лише тому, хто вважає що-небудь нечистим, тому неисто» Рим.14:14

Єдина харчова заборона Нового заповіту – «утримуватися від ідолежертовного, і крові, й удавленого» - Діян. 15:29. До речі, це – резолюція Апостольського собору в Єрусалимі. На якому якраз вирішувалося, обрізуватися й зберігати язичникам закон Мойсея, чи ні. Якби такий елемент закону, як неядіння свинини, був визнаний обов‘язковим для християн – ми би про це знали.

Правда, опоненти кажуть, що все це так - але прямої відміни заборони на свинину немає. З іншого боку, у Св. Писанні багато чого немає. Воно – Одкровення Господа щодо Нього, нас і спасіння, а не збірка правил на всі випадки життя. Тому ми користуємося Св. Переданням. Найважливішим елементом якого є Правила Православної Церкви (канони) - церковні закони, що стосуються найрізноманітніших сфер життя. Але щодо нечистої свині і в них – жодного слова.

Сказано: не їсти кров, м‘ясо із кров‘ю, будь-які страви, приготовані із кров‘ю. Не їсти мертвечину та звіроядину (роздерте звірами) – Ап.63, 6-й Всел. 67. Сказано: не засуджувати ні тих, хто не їсть м‘яса заради подвигу утримання, ані тих, хто їсть із благоговінням та вірою – Ап.51,53, Гангр.2. Сказано: приношення м‘яса має бути поза церквою (поза храмом) – 6-й Всел. 99. Щодо якихось «нечистих» тварин – ані слова. Натомість сказано: якщо хто утримується від м‘яса не заради подвигу утримання, а через те, що гребує, забувши, що все добре зело і таким чином зводить наклеп на творіння – відлучається від Церкви – Ап.53. Але й тут говориться про м‘ясо взагалі. Конкретно ж про свиню говориться в іншому місці, у 28-му правилі святителя Василя Великого: «Гідним сміху мені представилося, що дехто обіцявся утримуватися від свиного м‘яса. Тому благоволи навчати таких, щоб утримувалися від нерозважливих зароків та обітниць… «Бо усяке творіння Боже добре, і ніщо не негоже, якщо приймається із подякою» (1 Тим.4:4). Тому, як обітниця гідна сміху, то й утримання не потрібно».

От і все вирішення цієї серьйозної проблеми. Посміятися разом із великим учителем Церкви і відрізати собі до борщу нормальний шмат сала. Небезпека в тому, що для когось власні уявлення про «нечистоту» свині, її «забороненість», можуть виявитися вищими за Св. Писання, Св. Передання і трактовку їх Св. Отцями та вчителями Церкви. До цього додадуться ще кілька моментів. І припущення, що тексти Св. Писання та канонів були відредаговані ворогами таким чином, аби ми їли свинину й осквернялися. Страшно грішили, порушуючи заповідь Божу. Оце останнє – найбільша згуба. Так народжуються секти. Правда, в Україні таке вчення навряд чи користувалося б популярністю ;)

Поділитися:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Нагадування патріоту


Нагадування патріоту. Ватні заходи в Україні

Насилие, деньги и секс в жизни Романа Шухевыча

Дмитро Корчинський. Поезії

Катехізис БРАТСТВА

Історія України ХХ ст.

Останні коментарі

Батальон Шахтарськ. Бій в Мар'їнці

Вступай до добровольчих загонів на захист України!

Атака на "Русское Радио"

В пошуках невідомого: об'єкт "Чорнобиль-2"

Хмара тегів